2022-yil 3-noyabr kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tayotgan II O‘zbekiston Iqtisodiy Forumi doirasida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan “Kreativ iqtisodiyot – madaniy divident” mavzusida yalpi majlis bo‘lib o‘tdi.
Ijodiy tarmoqlarini rivojlantirishda muzey va madaniyat muassasalarining o‘rni, kreativ sanoatning mamlakat iqtisodiyotining yuksalishiga ta’siri yig‘ilishning asosiy mavzulari bo‘ldi. Misol tariqasida hunarmandchilik, barqaror rivojlanish sohasidagi loyihalar, shuningdek, madaniy diplomatiyani mustahkamlashga qaratilgan yirik xalqaro ko‘rgazma loyihalari ko‘rib chiqildi.
Yalpi majlisda so‘zga chiqqanlar:
- Gayane Umerova, Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi ijrochi direktori;
- Irina Bokova, siyosiy va jamoat arbobi. 2009–2017-yillarda YUNESKO Bosh direktori (Bolgariya);
- Borina Andrie, Wilmotte & Associés me’morchilik byurosining boshqaruvchi direktori (Fransiya);
- Benedetta Jion, Art Dubai xalqaro san’at yarmarkas ijrochi direktori (BAA);
- Vilma Jurkute, Alserkal Initiatives ijrochi direktori, GCDN boshqaruvi a’zosi (BAA);
Moderator: Ijodiy direktor va kurator, strategik rivojlanish bo‘yicha maslahatchi Siril Zammit moderator bo‘ldi.

В Самаркандском II Экономическом форуме обсуждены вопросы культурной дипломатии
3 ноября 2022 г. в рамках II Экономического форума в Самарканде состоялась пленарная сессия «Креативная экономика как культурный дивиденд», организованная Фондом развития культуры и искусства.
Главными темами заседания стали роль музея и культурных институций в развитии креативных индустрий, и влияние креативных индустрий на экономический рост страны. В качестве примеров были рассмотрены проекты в области ремесленничества, устойчивого развития, а также крупные международные выставочные проекты, нацеленные на укрепление культурной дипломатии.
Спикерами на пленарной сессии выступили:
- Гаянэ Умерова, Исполнительный директор Фонда развития культуры и искусства;
- Ирина Бокова, политический и общественный деятель. Генеральный директор ЮНЕСКО с 2009 года до 2017 года (Болгария);
- Борина Андрие, управляющий директор архитектурного бюро Wilmotte & Associés (Франция);
- Бенедетта Джион, Исполнительный директор международной ярмарки искусства Art Dubai (ОАЭ);
- Вилма Юркуте, Исполнительный директор Alserkal Initiatives, член правления GCDN (ОАЭ);
Модератором выступил: Сирил Заммит, креативный директор и куратор, советник по стратегическому развитию.