Indoneziya turizm va kreativ iqtisodiyot vazirligi bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
2023-yil 17-oktabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova boshchiligidagi Jamg‘arma vakillari hamda turizm va kreativ iqtisodiyot vaziri o‘rinbosari Martini Muhamad Paham boshchiligidagi Indoneziya delegatsiyasi ishtirokida ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ishchi uchrashuv 2024-yil 2–4-oktabr kunlari O‘zbekiston mezbonlik qiladigan IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasini muhokama qilishga bag‘ishlandi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha ikki muassasa oʻrtasida Kreativ iqtisodiyotni rivojlantirishda hamkorlik toʻgʻrisida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Xususan, IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasini o‘tkazishga taalluqli.
2024-yilda O‘zbekiston “Jalb etuvchi ijodkorlik: o‘zgargan voqelik” mavzusiga bag‘ishlangan IV anjumanga tashkilotchi mamlakat sifatida tashabbusni qo‘lga olib, unda texnologiylarning jadal rivojlanishi oqibatida ro‘y beradigan ijtimoiy va iqtisodiy muammolar, xususan, sun’iy idrokning paydo bo‘lishi, intellektual mulk huquqlari chaqiriqlari hamda ijod bilan bog‘liq odob-axloq jihatlarga to‘xtalib o‘tiladi.
Anjumandan koʻzlangan maqsad iqtisodiyotda ijodiy tarmoqlarning muhimligiga oid omma xabardorligini oshirish hamda kreativ iqtisodiyot sohasida global hamkorlikni rivojlantirish uchun g‘oyalar va tajriba almashinuvini ragʻbatlantirishdan iboratdir.
Tadbir O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan Indoneziya turizm va kreativ iqtisodiyot vazirligi, BMT Savdo va taraqqiyot boʻyicha konferensiyasi hamda Butunjahon intellektual mulk tashkiloti bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.

Подписан меморандум о сотрудничестве с Министерством туризма и креативной экономики Индонезии
17 октября 2023 года в Ташкенте состоялась рабочая встреча с участием представителей Фонда развития культуры и искусства Узбекистана во главе с председателем Фонда Гаянэ Умеровой и делегацией из Индонезии во главе с заместителем министра туризма и креативной экономики Мартини Мохаммад Пахам. Рабочая встреча была посвящена обсуждению IV Всемирной конференции по креативной экономике, которая пройдет в Узбекистане 2—4 октября 2024 года.
По итогам встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между двумя институциями о сотрудничестве по развитию креативной экономики. В частности, по проведению IV Всемирной конференции по креативной экономике.
В 2024 году Узбекистан выступит страной-организатором четвертой конференции, которая будет посвящена теме “Inclusively Creative: a Shifted Reality” и затронет социальные и экономические проблемы, возникающие в связи с быстрым развитием технологий, в частности, появление искусственного интеллекта, проблемы прав на интеллектуальную собственность и этические аспекты, связанные с творчеством.
Цель конференции – повысить осведомленность о важности творческой сферы в экономике, а также способствовать обмену идеями и опытом для развития глобального сотрудничества в области креативной экономики.
Конференция будет организована Фондом развития культуры и искусства Узбекистана в сотрудничестве с Министерством туризма и креативной экономики Индонезии, Конференцией ООН по торговле и развитию и Всемирной организацией интеллектуальной собственности.