2022-yil 14-oktabr kuni Jenevada O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi ijrochi direktori Gayane Umerova boshchiligidagi hay’at UNKTAD/Jahon savdo tashkilotining Xalqaro savdo markazi Bosh direktori o‘rinbosari Doroti Tembo hamda UNKTAD qoshidagi Xalqaro savdo va xom ashyo mahsulotlari boshqarmasi direktori Tereza Moreyra bilan qator ikki tomonlama muzokaralarni o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda kreativ sohasini rivojlantirishga doir qator masalalar, xususan, ijodiy sanoat bo‘yicha yo‘l xaritasini yaratish, ustalarning ijodiy va savdo malakalarini oshirish orqali mamlakatda hunarmandchilikni rivojlantirish hamda dong‘i chiqqan xalqaro korxonalar bilan hamkorlik qilish orqali o‘zbekistonlik hunarmandlarning xalqaro bozorlarga chiqishi kabi qator masalalar muhokama qilindi. Jamg‘armaning Toshkent shahridagi sanʼat qarorgohi maydonlarida hunarmandlar uchun maxsus ijodxona va tadbirkorlik maskanlarini vujudga keltirishga alohida urg‘u berildi. Shuningdek, yig‘ilishda hunarmandchilikda nogironligi bor shaxslar uchun sharoitlarni yaratish masalalari ham ko‘tarildi. 2024-yilda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan kreativ iqtisodiyot bo‘yicha IV Butunjahon konferensiyasiga tayyorgarlik ko‘rish doirasida hamkorlik qilish xususida kelishuvga erishildi.

Встреча высокого уровня в штаб-квартире ЮНКТАД в Женеве
14 октября 2022 г. в Женеве делегация Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, во главе с Исполнительным директором Гаянэ Умеровой, провела ряд двухсторонних встреч с заместителем Генерального директора Международного торгового центра ЮНКТАД/ВТО Дороти Тембо и с Директором Департамента международной торговли и сырьевыми товарами ЮНКТАД Терезой Морейра.
В ходе встреч был обсужден ряд вопросов по развитию креативной индустрии в Узбекистане, в частности, создание дорожной карты по креативной индустрии, развитие ремесленничества в стране посредством обучения и развития креативных и торговых навыков у мастеров, а также выход узбекских ремесленников на международные рынки посредством сотрудничества со знаменитыми брендами. Был сделан акцент на создание специальных акселераторов и бизнес-инкубаторов для ремесленников на площадках арт-резиденции Фонда в Ташкенте. Более того, на встрече были подняты вопросы создания условий для людей с ограниченными возможностями в ремесленничестве. Была достигнута договоренность о партнерстве в рамках подготовки к IV Всемирной конференции по креативной экономике, которая пройдет в Узбекистане в 2024 году.