Jakartadagi Kreativ iqtisodiyot doʻstlari xalqaro anjumanida ishtirok etildi
2023-yil 4-oktabrda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi maslahatchisi Elmurod Najimov boshchiligidagi ishchi guruh IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasiga tayyorgarlik ko‘rish doirasida Indoneziyada muzokaralar o‘tkazdi.
Tashrif doirasida Indoneziya turizm va kreativ iqtisodiyot vaziri Sandiaga Uno, uning o‘rinbosarlari hamda tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muzokaralarda 2024-yilda O‘zbekiston mezbonlik qiladigan IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasiga taraddud jarayoni muhokama etildi.
Bundan tashqari Indoneziya delegatsiyasining O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifi davomida ikki muassasa o‘rtasida imzolanishi rejalashtirilayotgan o‘zaro anglashuv memorandumi muhokama qilindi. Shuningdek, muzorakalar chog‘ida ikkala mamlakatning sayyohlik salohiyati va uni rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlarga ham to‘xtalib o‘tildi.
Ishchi tashrif “Ijodiy iqtisodiyotga nisbatan puxta strategik madadni shakllantirish va taqdim etish” mavzusidagi “Kreativ iqtisodiyot do‘stlari” xalqaro munozara anjumanida qatnashish bilan mazmunan boyitildi. Tadbirda 35 dan ziyod mamlakatdan kelgan kreativ iqtisodiyot bo‘yicha yetakchi mutaxassislar ishtirok etdilar.

Participation in the Friends of Creative Economy (FCE) in Jakarta
On October 4, 2023 The working group of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation headed by Elmurod Najimov, Advisor to Chairperson embarked on a productive visit to Indonesia as part of their preparations for the 4th World Conference on Creative Economy.
During their visit, they held a meeting with Sandiaga S. Uno, the Minister of Tourism and Creative Economy of Indonesia, as well as deputy ministers. The purpose of the meeting was to discuss the progress of preparations for the upcoming conference, which is scheduled to take place in Uzbekistan in 2024.
The meeting also served as an opportunity to discuss the upcoming visit of an Indonesian delegation to Uzbekistan, where they intend to formalize their collaboration by signing a memorandum of understanding between the two institutions.
Additionally, the discussion touched upon the tourism potential of both countries and explored measures for its further development.
Furthermore, this working visit coincided with the participation of the Foundation in the International discussion forum called Friends of Creative Economy (FCE) Meeting. The forum centered around the topic of "Design and Delivering a Robust Policy Support to Creative Economy" and attracted influential figures and stakeholders in the creative economy from more than 35 countries