Jakartadagi Kreativ iqtisodiyot doʻstlari xalqaro anjumanida ishtirok etildi
2023-yil 4-oktabrda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi maslahatchisi Elmurod Najimov boshchiligidagi ishchi guruh IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasiga tayyorgarlik ko‘rish doirasida Indoneziyada muzokaralar o‘tkazdi.
Tashrif doirasida Indoneziya turizm va kreativ iqtisodiyot vaziri Sandiaga Uno, uning o‘rinbosarlari hamda tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muzokaralarda 2024-yilda O‘zbekiston mezbonlik qiladigan IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasiga taraddud jarayoni muhokama etildi.
Bundan tashqari Indoneziya delegatsiyasining O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifi davomida ikki muassasa o‘rtasida imzolanishi rejalashtirilayotgan o‘zaro anglashuv memorandumi muhokama qilindi. Shuningdek, muzorakalar chog‘ida ikkala mamlakatning sayyohlik salohiyati va uni rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlarga ham to‘xtalib o‘tildi.
Ishchi tashrif “Ijodiy iqtisodiyotga nisbatan puxta strategik madadni shakllantirish va taqdim etish” mavzusidagi “Kreativ iqtisodiyot do‘stlari” xalqaro munozara anjumanida qatnashish bilan mazmunan boyitildi. Tadbirda 35 dan ziyod mamlakatdan kelgan kreativ iqtisodiyot bo‘yicha yetakchi mutaxassislar ishtirok etdilar.

Участие на международном форуме Friends of Creative Economy (FCE) в Джакарте
4 октября 2023 г. рабочая группа Фонда развития культуры и искусства Узбекистана во главе с советником председателя Эльмуродом Нажимовым в рамках подготовки к IV Всемирной конференции по креативной экономике провели переговоры в Индонезии.
В рамках визита была проведена встреча с министром туризма и креативной экономики Индонезии Сандиага Уно, его заместителями и заместителем министра МИД. На встрече был обсужден процесс подготовки к IV Всемирной конференции по креативной экономике, которая состоится в Узбекистане в 2024 году.
Помимо этого, обсуждался предстоящий визит делегации Индонезии в Узбекистан, в рамках которого планируется подписание меморандума о взаимопонимании между двумя институциями. Также в ходе переговоров был затронут туристический потенциал двух стран и меры по его развитию.
Рабочий визит был совмещен с участием на международном дискуссионном форуме Friends of Creative Economy (FCE) на тему «Формирование и предоставление прочной стратегической поддержки креативной экономике». В мероприятии приняли участие ключевые специалисты по креативной экономики из более чем 35 стран.